Gazdaság / Nyugdíj / Rokkantsági nyugdíj

Linkajánló

Hogyan alakul a rokkantsági nyugdíj összege, ha a nyugdíjigénylő magánnyugdíj-pénztár tagja is?

A 2013. január 1-jét megelőző időponttól megállapított társadalombiztosítási rokkantsági nyugdíj alacsonyabb összegben jár, ha a nyugdíjigénylő magánnyugdíjpénztár tagjaként tagdíjat is fizetett, és nem kérte a tagdíj összegének a Nyugdíjbiztosítási Alaphoz történő átutalását. Ebben az esetben a kiszámított rokkantsági nyugdíjának 75 százalékát lehet részére társadalombiztosítási rokkantsági nyugdíjként megállapítani.

Ha a nyugdíjigénylő nem kizárólag a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében fizetett nyugdíjjárulékot, és nyugdíjazásakor, vagy már azt megelőzően is saját döntése alapján kérte az egyéni számláján lévő összegnek a Nyugdíjbiztosítási Alaphoz történő átutalását, a rokkantsági nyugdíjának összegét úgy kell megállapítani, mintha biztosítási idejének teljes tartama alatt kizárólag a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben fizette volna a nyugdíjjárulékot.

A rokkantsági nyugellátás megállapítása esetén a magánnyugdíjpénztári tag a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépését hogyan igazolhatja és az meddig kezdeményezhető?

A visszalépés bejelentését a nyugdíjigénylőnek a magánnyugdíj pénztár igazolásával kell bizonyítania. A visszalépés az igénybejelentéssel egyidejűleg, de legkésőbb a nyugdíjigény elbírálása tárgyában hozott első fokú határozat kézhezvételét követő 30 napon belül kezdeményezhető.

Állapotváltozást kinek kell bejelentenie, és milyen esetben változik a nyugdíj összege?

Az egészségi állapotában bekövetkező változást a nyugdíjasnak kell bejelentenie a lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál, illetve annak kihelyezett szakegységénél, kirendeltségénél.

Amennyiben az orvosszakértői bizottság olyan mértékű állapotváltozást (javulást vagy rosszabbodást) állapít meg, amely alapján a nyugdíjas más rokkantsági csoportba kerül, a nyugdíj összegét is módosítani kell. A módosítás alapja: a rokkantsági nyugdíjast az állapotváltozás időpontjában megillető nyugdíj összege. Amennyiben állapotrosszabbodást állapít meg az orvosi bizottság a módosítás mértéke: rokkantsági csoportonként 5 %. (Például: ha III. csoportból II. csoportba kerül + 5 %, ha III. csoportból I .csoportba kerül + 10 %.)

Állapotrosszabbodás esetén a rokkantsági nyugdíj összegét az állapotváltozás időpontját követő hónap első napjától kell felemelni, míg állapotjavulás esetén a nyugdíjat, az állapotváltozást követő második hónap első napjától kell csökkenteni.

Nem lehet állapotváltozás címén a rokkantsági nyugdíj összegét módosítani, ha a nyugdíjas az öregségi nyugdíjkorhatárt már betöltötte.

Mikor szűnik meg a rokkantsági nyugdíjjogosultság?

A jogosultság megszűnik, ha a nyugdíjas már nem rokkant, vagy rendszeresen dolgozik, és keresete négy hónap óta lényegesen nem kevesebb annál a keresetnél, amelyet a megrokkanása előtti munkakörében rokkantság nélkül elérhetne.

A nyugdíjasra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése hónapjának első napjától a rokkantsági nyugdíjat a rokkantság megszűnése vagy a nyugdíjasként elért kereset összegére tekintettel megszüntetni nem lehet.

Mikor éled fel a rokkantsági nyugdíjjogosultság?

A rokkantsági nyugdíjra jogosultság a szolgálati idő tartamától függetlenül feléled, ha a jogosultság egyéb feltételei (orvosi, jogi) a nyugdíj megszüntetését követő öt éven belül újra bekövetkeznek. (Ennek a szabálynak akkor van jelentősége, ha a kérelmező az ismételt megrokkanás időpontjában a betöltött életkorára előírt szolgálati idővel nem rendelkezik). Feléledés esetén a jogosultat a nyugdíj megszüntetését követő emelések, kiegészítések is megilletik. Természetesen a rokkantsági csoport változása a nyugdíj mértékét módosíthatja. Öregségi nyugdíjra jogosító korhatár betöltését követő feléledés esetén, a rokkantsági nyugdíj mértékét a harmadik rokkantsági csoport szerint kell meghatározni.

A rokkantsági nyugdíjjogosultság feléledése esetén a kérelmet új igényként is el kell bírálni. Az elbírálás során a korábbi nyugdíjazásnál figyelembe vett és a nyugdíjasként szerzett szolgálati időt kell figyelembe venni, és a magasabb összegű nyugdíj folyósítása iránt kell hivatalból intézkedni.

Változik-e a rokkantsági nyugdíj összege az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor?

Nem változik

Igénybejelentés

A rokkantsági nyugdíjjogosultság elismerése, illetve rokkantsági nyugdíj megállapítása iránti igényt az erre a célra rendszeresített ONYF. 3515-270/B jelű igénybejelentő lapon a kérelmező a lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnél nyújthatja be.

2005. november 1-jétől fokozatosan lehetőség nyílik a nyugdíjigény elektronikus úton történő előterjesztésére is. Az erről szóló részletes szabályokat illetőleg az elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos további információkat külön tájékoztató tartalmazza.

Jogszabályok:
* 1997. évi LXXXI. törvény 23-31. §
* 168/1997.(X. 6.) Korm. rendelet 18-25. §-a

2006.február 20.

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság

Előző oldal Előző oldal
© halmaz.hu