Gazdaság / Nyugdíj / A nyugdíj folyósítása

Linkajánló

Átmeneti vagy végleges külföldre utazás bejelentése

A külföldre utazás személyes bejelentésekor a zavartalan nyugdíjfolyósítás érdekében szükséges nyilatkozatot az iroda munkatársai a bemutatott személyi igazolvány és útlevél ellenében azonnal felveszik. Amennyiben az érdekelt fél nem tud utazás előtt befáradni, s levélben teljesíti bejelentési kötelezettségét, saját aláírása valódiságát közjegyző vagy hatóság által hitelesíttetnie kell.

A kedvezményes utazási igazolvány

A nyugdíjfolyósítás megkezdésekor, ezt követően minden naptári év első negyedében kiküldésre kerül a kedvezményes utazási utalvány.
Ez az utalvány a MÁV és a VOLÁN belföldi menetrend szerinti járatain használható.
Évente tizenhat alkalommal 50%-os mérséklésű menetjegy váltását, vagy két-két 50%-os kedvezményű jegyvásárlási lehetőség helyett egy-egy 90%-kal csökkentett árú menetjegy vételét biztosítja a kedvezmény. A tizenhat utazási lehetőség felhasználása után még két 90%-os mérséklésű jegy váltása lehetséges.
Az utalványra jogosult minden, 6. életéven felüli, de 65. életévét be nem töltött, nyugellátásban (pl.: öregségi, rokkantsági, özvegyi nyugdíj, árvaellátás, stb.) és egyes nyugdíjszerű rendszeres ellátásban (pl.: rendszeres szociális és átmeneti járadék, rokkantsági járadék – de: nem jogosult a baleseti járadékban –) részesülő személy.

Az utalványt a jogosult házastársa, élettársa is felhasználhatja – akár önálló utazás esetén is –, feltéve, ha a reá irányadó öregségi korhatárt már betöltötte. Más rokoni kapcsolatban állók azonban nem adhatják át egymásnak.

Amennyiben az ellátásra jogosult személy kiskorú vagy gondnokság alatt áll, az utalványt a gyám/gondnok és a gyámolt/gondnokolt megosztva használhatják.

A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a 65. éven felüli nyugdíjasoknak kérelemre megküldi az igazolványt, mivel az a kedvezmény, mely szerint ők már ingyen utazhatnak, csak II. osztályon érvényes, másrészt az igazolvány használatára szintén jogosult házastárs (élettárs) 65 éven aluli is lehet.
Sajnos, az elveszett vagy felhasznált igazolványokat nem lehet pótolni. [287/1997.(XII.29.) Korm. rendelete a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményről].

Adóbevalláshoz nyújtott segítség

A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint a magánszemély minden jövedelme adóköteles. Ettől eltérő – kedvező – szabályt maga a törvény is kimond. A nyugdíj adómentes jövedelem.

Az adóalap kiszámításához nyújt segítséget a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság, mikor minden év januárjában igazolást küld arról az általa folyósított baleseti járadék összegéről, (más, adóalapot képező ellátásról) melyet az előző évi személyi jövedelemadó megállapításához figyelembe kell venni. Ez az igazolás egyben tájékoztatást ad arról a folyósított havi összegről is, mellyel – szükség esetén – a tárgyévben fizetendő személyi jövedelemadó előlegeként számítani kell.

Igénybejelentések fogadása

Az igénybejelentés mindig az igénylő – szükség esetén gyámja vagy gondnoka – által aláírt formanyomtatvány és a megfelelő mellékletek benyújtásával törtéhet.
A személyes igénybejelentés előnye, hogy a nyomtatvány beszerzése és benyújtása egyidejűleg történhet, a csatolt okiratokat többnyire nem kelI az igazgatóságnál hagyni, még az igényelbírálás idejére sem, s nem kell gondoskodni hitelesített másolatról sem. Az igényt felvevő ügyintéző segít a nyomtatvány kitöltésében, így az esetleges hiánypótlás azonnal megtörténhet.

A fel nem vett nyugellátás ismételt igénylése

Előfordulhat, hogy a kiutalt ellátást a nyugdíjas nem tudja átvenni. A már esedékessé vált és de fel nem vett ellátást az esedékességtől számított öt éven belül lehet felvenni.

A jogosult halála esetén a fel nem vett ellátásra a vele közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér – ebben az egymást követő sorrendben –, ezek hiányában az örökös jogosult. Az együtt élt családtagok a haláleset időpontját, az örökösök a hagyatéki végzés jogerőssé válását követő öt éven belül nyújthatnak be igényt. [Tny. 80.§ (6) bek.]

Az ellátás folyósításának megszüntetése, szünetelése

Az ellátás folyósítását meg kell szüntetni amennyiben

  • a meghatározott ideig járó ellátás időtartama lejár,
  • a végrehajtható döntéssel a megállapító szerv megszüntette a jogosultságot,
  • a jogosultság nem áll fenn és a megszüntetés tárgyában az igazgatóság határozata végrehajtható (pl.: árva nem tanul tovább),
  • a nyugdíjas elhalálozik (ilyen esetben tovább sincs szükség külön határozat meghozatalára),
  • a kiutalt ellátás – a NYUFIG-on kívüli okból – a megadott folyósítási címről visszaérkezik, és az ellátás kiutalásához szükséges intézkedések nem vezetnek eredményre (TnyR. 75/C.§),
  • ha a nyugellátás utalása bankszámlára történik és az ellátásban részesülővel nincs mód felvenni a kapcsolatot, mivel a kiküldött levelek, pl. „ismeretlen” „nem kereste” vagy „elköltözött” jelzéssel visszaérkeznek az igazgatósághoz és a nyugdíjas felkutatására tett intézkedések eredménytelenek maradnak (TnyR. 75/C.§ alkalmazásával),
  • az előzmény folyósításának megszüntetése az új törzsszámon történő folyósítás miatt kerül sor, értesítés is készül az új törzsszám feltüntetésével,
  • ha az ellátásban részesülő személy ismeretlen helyen tartózkodik.

Az ellátás folyósítása szünetel, ha

  • rögzített nyugellátás megállapítása történik,
  • a jogosult 30 napot meghaladóan előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti és az ellátás utalásáról nem rendelkezett.

Jogszabályok:

  • 1997. évi LXXXI. törvény 97. § (3) bekezdés, 83. § (2 bekezdés
  • 168/1997.(X.6.) Kormányrendelet 76. §
Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság

Előző oldal Előző oldal
© halmaz.hu