Gazdaság / Internet / Üzleti és politikai blogolás

Linkajánló

Üzleti és politikai blogolás

Kaptam tegnap egy levelet a Marketing&Media szaklaptól:

"A Marketing&Media következő számában egy összeállítást készítünk a cégvezetői, politikusi blogolás marketing és PR lehetőségeiről, buktatóiról. Kérjük (...) válaszoljon az alább feltett kérdéseinkre."

Nebojsa már közzétette a válaszait, és ezt annyira jó ötletnek tartom, hogy most közzéteszem a sajátjaimat is:

1. A cégvezető személye alapvetően hatással van egy cég arculatára, egy általa vezetett blog milyen mértékben járulhat hozzá egy cég vagy termék pozitív arculatához?
Tudna példákat említeni?

Minél kisebb egy cég, annál meghatározóbb a cégvezető személye, így az általa írt blog is. Nagyobb cégek esetében, illetve olyan esetekben, amikor a cégvezető személye nincs a középpontban illetve nem közismert, egy esetlegesen általa indított blog nem hozna sok változást a cégre nézve.

Úgy gondolom, hogy főleg azokban az esetekben lehet hasznos egy ilyen blog, amikor a cégvezető szakmai vagy egyéb okok miatt eleve ismert és elismert személy.

Példának a tanácsadói személyes blogokat tudnám felhozni, úgy általában.

2. Mit gondol a magyar cégek- cégvezetők, miért nem élnek a blogolásban rejlő pozitív lehetőségekkel?

Két fő okot tudok mondani: az ismeretek hiányát és a félelmet. Nem ismerik a blogokat és a blogszférát, és amennyit esetleg ismernek belőle, az alapján kockázatos és elsősorban negatív hatásokat okozó vállalkozásnak tűnik számukra egy blog.

A hazai cégvezetők egyébként is csak nehezen és bizonytalanul kommunikálnak közvetlenül a nyilvánosság felé (persze van néhány kivétel, szerencsére).

3. Milyen megcélzott marketing és PR vonatkozású sikereket lehet elérni egy ilyen személyesnek, intimnek, közvetlennek szánt kommunikációval?

Elsősorban image építést, valamint a kommunikáció közvetlenebbé válását.

De el kell különíteni a vállalati belső és külső blogokat. Egy belső blog esetében a cégvezető foglalkozhat szakmai vitákkal, kérdésekkel, miközben a blog segítségével gyorsabb és kötetlenebb visszacsatolást kaphat, az egyébként meglévő ranglétra kikerülésével.

A belső blog egyfajta hírlevélként is működhet, ami segíti az információáramlást és gyorsabbá teszi az információkhoz történő hozzáférést.

A külső blog a cég PR-ját erősítheti, a marketingjét közvetlenül kevésbé. Mert bár jó terep egy-egy új szolgáltatás bemutatására, de annak nem reklámnak, hanem sokkal inkább cikknek kell lennie, hogy emészthető és hiteles legyen.

Másrészt a külső blog jó eszköz arra, hogy a cég megossza ismereteit a potenciális és meglévő ügyfelekkel. Egy folyamatosan vezetett blog egyrészt informálhat az adott területről másrészt taníthat és tanácsokat adhat.

4. Milyen cégvezetőkre vonatkozó alapelveket tudna megállapítani? Hogyan kezdjen hozzá, mire figyeljen egy cégvezető, ha blogírásra adja a fejét?

Először ismerje meg a környezetet: olvasson blogokat, ha lehet a saját szakterületén lévőket is. Másodszor szánjon rá időt: a blogolás mindenképpen időráfordítással jár. Harmadszor csak akkor írjon, ha tényleg van mondanivalója. Az nagyon hamar kiderül, hogy van-e tartalom az írások mögött. És végül legyen türelmes és kitartó: előfordulhat, hogy hónapokat kell úgy írni a blogot, hogy nincs látható eredménye, de nem szabad - nem érdemes - feladni, mert azzal elvész a már befektetett munka és a megszüntetés üzenete sem igazán jó.

5. Milyen buktatói lehetnek egy céges, cégvezetői blognak, hol lóg ki a lóláb, PR szagú, hiteltelen blogra, bukásra tudna példát?

A legveszélyesebb az, ha a blog hiteltelenné válik: amit ír, az nem igaz, vagy csak részben igaz. Én nem javaslom, hogy egy céges blogban közvetlenül a termékről vagy a cégről szülessenek írások, mert azokat nem lehet hitelesen megírni. Közvetve, utalva is csak akkor érdemes ilyen témákkal foglalkozni, ha annak van olyan többlet tartalma, ami túlmutat a reklámon.

A blogban nem szabad magyarázkodni sem. Nem való arra, hogy utólagosan megmagyarázzuk, mit miért csinált a cég.

A frissesség, a naprakészség hiánya is hiteltelenné teheti a blogot.

Végül a legfontosabb: soha ne akarjuk becsapni a blogot olvasókat! Ne csináljunk olyan blogot, ami bár céges, de úgy teszünk, mintha nem lenne az, ne csináljunk olyat, ami bár reklámoz valamit (terméket vagy szolgáltatást), de úgy teszünk, mintha nem hozzánk tartozna! Az interneten ugyanis az ilyen trükkök előbb-utóbb biztosan kiderülnek, és így egy egész felépített munka elvész és pont az ellenkező hatást váltja ki: a pozitív kép helyett negatív kép alakul ki.


Következő oldal Következő oldal
© halmaz.hu